FAQ - najczęściej zadawane pytania

Kto jest właścicielem TuneFORCE?

Właścicielem marki TuneFORCE jest 4business Ewa Sobczak, 64-930 Szydłowo (Dolaszewo), ul. Bukowa 16, NIP: 7642438285.

Wszystkie firmy partnerskie wykorzystujące logo TuneFORCE są firmami niezależnymi.
Firmy partnerskie posiadają tylko czasowe i ograniczone pozwolenie na wykorzystanie znaku towarowego.

Czym jest chiptuning?

Chip tuning to w skrócie zmiana lub modyfikacja programu sterującego pracą silnika w sterowniku silnika - electronic control unit(ECU). Poprzez zwiększenie mocy i momentu obrotowego. Auto jest mocniejsze i szybsze często spalając przy tym mniej paliwa. Dzięki prawidłowej modyfikacji oprogramowania, wszystkie parametry, są dobrane w taki sposób żeby wszystkie procesy przebiegały jak najsprawniej z jak najmniejszymi stratami. Nowoczesne komputery sterujące pozwalają na modyfikacje ich oprogramowania bezinwazyjnie, jedynie poprzez podłączenie interfejsu do gniazda diagnostycznego. W starszych sterownikach z nieprogramowalnymi układami pamięci konieczne jest wylutowanie pamięci z ECU, a z kolei najnowsze jednostki poprzez połączenie z portem Jtag.

Maksymalny wiek samochodu do tuningu??

Nie modyfikujemy diesli, które mają więcej jak 13 lat oraz silników benzynowych w samochodach starszych niż 10 lat. Czyli w 2021r najstarszy diesel może być z 2008r, a najstarsza benzyna z 2011r.

Co jest lepsze: chiptuning czy BOX?

Bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem jest indywidualne strojenie(chiptuning) samochodu, ponieważ możemy dużo dokładniej ustawić parametry takie jak ilość paliwa, kąt wtrysku, ciśnienie doładowania, limitery, jeśli jest taka potrzeba ciśnienie na listwie wtryskowej i wiele innych. BOX tuningowy to zewnętrzny sterownik - prosimy go nie mylić z pseudo BOXami dostępnymi za 200zł na portalach aukcyjnych, które tak naprawdę są zwykłym rezystorem! ECU myśli że silnik jest zimny i cały czas wtryskuje większa dawkę paliwa. Profesjonalne BOXy tuningowe, podobnie jak w wypadku chiptuningu dostraja się na hamowni, nie można nimi "regulować" wszystkich parametrów, dlatego osiągi mogą być mniejsze niż przy modyfikacji programu. Urządzenia, które my stosujemy to sprawdzone rozwiązania renomowanych firm, takich jak Burgertuning czy Dimsport.

Jak duże są przyrosty mocy i momentu obrotowego?

Bardzo często dostajemy zapytania o to ile samochód będzie miał mocy po tuningu, najczęściej zadawane są one w takiej formie: "chciałbym dodać 20% mocy, czy jest to możliwe?". Zawsze gramy z klientem w otwarte karty ale nigdy nie określamy przyrostów w procentach ponieważ jest to niewłaściwe podejście do tematu i wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Orientacyjny przyrost mocy i momentu w zależności od samochodu i silnika wynosi od 15KM do nawet 60KM oraz o ok 40Nm do ok 150Nm. Wszystko zależy od tego z jakim samochodem pracujemy. W przypadku silników małolitrażowych przyrosty będą z zasady mniejsze niż w przypadku większych motorów V6 czy V8 ale nie jest to regułą. W naszym katalogu przyrostów mocy wszystkie podane paramenty to tylko obliczone przez algorytm strony przyrosty na podstawie wpisanych parametrów seryjnych. W rzeczywistości mogą one znacznie się różnić, tak po prostu budowane są wszystkie strony internetowe. Dlatego najlepiej za każdym razem do nas napisać i zapytać się o możliwości tuningu i orientacyjne przyrosty.

Tuning samochodu na gwarancji?

Chipować czy nie chipowac samochód na gwarancji? Czy ASO wykryje tuning? Czy strace gwarancję?
Te i podobne pytania zadaje nam bardzo wielu klientów, dlatego w skrócie opowiem jak to wszystko wygląda... Każdy użytkownik musi mieć na uwadze, że zawsze istnieje możliwość utraty gwarancji po wykonaniu chiptuningu w samochodzie na gwarancji i w pełni akceptować, że bierze na siebie ryzyko jej utraty. W zależności od marki pojazdu autoryzowane serwisy obsługi mają różny dostęp do różnych parametrów możliwych do odczytania za pomocą serwisowego urządzenia diagnostycznego. W przypadku np. Forda czy Mazdy ASO teoretycznie nie ma możliwości sprawdzenia, czy samochód jest po modyfikacji czy nie. Serwis może to zrobić tylko na dwa sposoby: zawieść auto do tunera, który odczyta program i sprawdzi, czy był przerabiany lub poprzez wykonanie pomiarów na hamowni. Jeśli chodzi o auta z grupy VW(Audi, Skoda, Seat, VW), BMW czy Mercedesa to sprawa ma się trochę inaczej, zwłaszcza w przypadku najnowszych modeli z najwyższej półki. Podczas rutynowej diagnostyki serwisant może połączyć się online z producentem, przesłać odpowiednie logi, odczytane diagnoskopem i w przeciągu kilkunastu sekund otrzyma odpowiedź zwrotną i automatycznie rozpocznie się update software-u i przywracanie ostawień fabrycznych.

Co my oferujemy dla klientów z samochodami na gwarancji?
Wszystko zależy od producenta, jeśli przyjedzie do nas auto, w przypadku którego ASO nic nie znajdzie z reguły robimy modyfikację programową, w innych wypadkach montujemy sterownik zewnętrzny(BOX), który również jest dostrajany podczas pomiarów na hamowni. Skonfigurowane urządzenie klient może wypiąć przed wizytą w ASO, bez obawy o utratę kalibracji potem podłączyć na nowo. Podobne postępowanie przeprowadza się np. w wypadku awarii: wypinamy sterownik, a potem dopiero dzwonimy po assistance. Po wykonaniu modyfikacji w naszym serwisie udzielamy informacji o tym jak minimalizować ryzyko utraty gwarancji.

Czy chiptuning szkodzi?

Chiptuning negatywnie wpływa na trwałość silnika i osprzętu, dlatego aby jak najdłużej zachować silnik w dobrej kondycji po modyfikacji należy zmieniać olej silnikowy z filtrem oleju nie rzadziej jak co 10tyś km-ów i filtr powietrza nie rzadziej jak co drugą wymianę oleju silnikowego oraz nie jeździć z pełnym obciążeniem zanim olej nie osiągnie temperatury pracy. Znamy wiele przypadków użytkowników, którzy uszkodzili seryjne silniki w których tuning nigdy nie był wykonywany jak również całą masę przypadków, gdzie po mocnej modyfikacji samochód służył bezproblemowo przez setki tysięcy kilometrów. Kluczem do długiej żywotności silnika jest prawidłowa eksploatacja i regularny serwis .

DPF/GPF a tuning?

Filtry cząstek stałych i katalizatory w pewnych przypadkach ograniczają możliwości tuningowe ale dotyczy to poważniejszych modyfikacji i większych mocy. Przy standardowym chiptuningu stage1 filtry cząstek stałych i katalizatory nie mają dużego znaczenia i spokojnie można tuningować auto w nie wyposażone. Z uwagi na inne dawki paliwa i większą ilość sadzy w spalinach aut tuningowanych w niektórych modelach można zauważyć zwiększoną częstotliwość regeneracji DPF. Czyli np. zamiast wypalać się co 800km, wypala się co 700km. Nie jest to żaden niepożądany i nieprawidłowy objaw. W większości samochodów nie zmienia się całkowicie nic. Z reguły objawy o których wspominam pojawiają się w samochodach z większymi przebiegami, gdzie w filtrze nagromadziło się już dużo popiołów, które ograniczają wydajność filtra. Z naszej strony staramy się program zoptymalizować tak, aby jak najmniej wpływał na filtr cząstek stałych i jeśli to jest konieczne to ograniczmy mocy/moment. Nie warto dla kilku KM i Nm usuwać filtr.

Jaki rodzaj paliwa należy mieć w baku i potem używać po chiptuningu?

Zalecamy używać paliwa najwyższej jakości i kupowanie go na sprawdzonych stacjach paliw. Nie ma znaczenie marka, a to czy paliwo jest świeże i przetrzymywane w dobrych zbiornikach.
1. Silniki diesla - zalecamy lać standardowy olej napędowy, nie ma konieczności używania oleju z jakimiś dodatkami, czy uszlachetniaczami
2. Silniki benzynowe  - silniki benzynowe strojone są TYLKO na paliwie 98 oktan lub o wyższej liczbie oktanowej i na takiej benzynie samochód musi być później użytkowany. Zasada jest prosta - nie chcesz lać 98oktan, bo szkoda Ci kasy? To tuning nie jest dla Ciebie. Jeśli po tuningu uszkodzisz silnik z powodu uzytkowania złej jakości paliwa, to będzie to tylko i wyłacznie Twoja wina.

Jak przygotować samochód do chiptuningu?

1. Silniki diesla
a) Świeży olej - zalecamy wymianę oleju silnikowego wraz z filtrem oleju, zwłaszcza wtedy gdy był wymieniany dalej jak 10 tyś. kilometrów wcześniej
b) Świeży filtr powietrza - zwłaszcza wtedy, gdy był wymieniany dalej jak 10 tyś. kilometrów wcześniej
c) Świeży filtr paliwa - tutaj zalecamy TYLKO oryginały.
d) Samochód powinień być zatankowany do pełna
e) Samochód powinień być zatankowany do pełna
f) Świeży olej w skrzyni biegów jesli ostatnia wymiana była dalej jak 40tyś km temu dla DSG lub 60tyś km temu dla skrzyni manualnej

2. Silniki benzynowe
a) Świeży olej - zalecamy wymianę oleju silnikowego wraz z filtrem oleju, zwłaszcza wtedy, gdy był wymieniany dalej jak 8 tyś. kilometrów wcześniej
b) Świeży filtr powietrza - zwłaszcza wtedy, gdy był wymieniany dalej jak 10 tyś. kilometrów wcześniej
c) Nowe świece - zwłaszcza wtedy, gdy były wymieniane dalej jak 40 tyś. kilometrów wcześniej
d) Nowe cewki - zwłaszcza wtedy, gdy były wymieniane dalej jak 80 tyś. kilometrów wcześniej (dotyczy głównie silników TSI/TFSI)
e) Nowy zawór DV - zawór nowego typu (dotyczy głównie silników TSI/TFSI)
f ) Nowa odma - zwłaszcza wtedy gdy była wymieniana dalej jak 50 tyś. kilometrów wcześniej (dotyczy głównie silników TSI/TFSI)
g) Samochód powinien być zatankowany do pełna
h) Samochód powinień być zatankowany do pełna
i) Świeży olej w skrzyni biegów jesli ostatnia wymiana była dalej jak 40tyś km temu dla DSG lub 60tyś km temu dla skrzyni manualnej

Jak chip tuning wpływa na spalanie?

Przy zachowaniu tego samego stylu jazdy spalanie pozostaje na tym samym poziomie lub może delikatnie spaść. W przypadku samochodów z silnikami diesla spadek spalania jest bardziej odczuwalny niż w samochodach z silnikami benzynowymi, gdzie spalanie praktycznie się nie zmienia.

Zagrożenia wynikające z otwierania/programowania sterownika silnika

Każdy klient musi mieć na uwadze, że mimo naszej największej staranności przy wykonywaniu usługi, mogą wystąpić sytuacje przypadkowe, niezależne od nas. Dlatego zalecamy aby nie wykonywać usług np. na dwa dni przed wyjazdem na wakacje, czy przed sprzedażą samochodu, ponieważ w razie wystąpienia nieprzewidzianej usterki nie jesteśmy w stanie określić ile zajmie jej usunięcie. Najczęściej trwa to kilka dni ale w sytuacji gdy np. musimy wymienić sterownik silnika może to się przedłużyć.

Nie odpowiadamy za ewentualne starty klienta związane z dłuższym postojem samochodu/maszyny rolniczej/maszyny budowlanej, ponieważ to ryzyko ponosi klient, który musi wziąć pod uwagę ewentualne wystąpienie w.w. problemów.

Wspomniane awarie zdarzają się niezwykle rzadko ale poddając samochód czy maszynę rolniczą/budowlaną zabiegowi związanemu z programowaniem jednostki sterującej należy mieć to na uwadze i w razie wystąpienia problemu uzbroić się w cierpliwość. Usterka zostanie usunięta najszybciej jak to tylko będzie możliwe.

Zagrożenia dotyczące strojenia/chiptuningu

CHIPTUNING/STROJENIE – ZAGROŻENIA I UWAGI
Każdy klient powinien mieć świadomość, że w wyniku każdej ingerencji mającej na celu zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika, zwiększa się obciążenie układu napędowego, przeniesienia napędu, wtryskowego itd. Jednym z przykładów opisującej to zjawisko jest turbosprężarka, czysto hipotetycznie zakładamy, że w serii maksymalne ciśnienie doładowania wynosi 1,1bara, mimo tego producent przewidział że powinna ona wytrzymać 1,5bara aby zachować margines bezpieczeństwa i uniknąć ewentualnej usterki spowodowanej np. chwilowym overboostem...gdy podczas modyfikacji programu ustawimy maksymalne ciśnienie doładowania na 1,3 bara to dalej będzie to bezpieczna wartość ale margines bezpieczeństwa się zmniejszy, a turbo będzie się szybciej zużywało.
  • Zagrożenia  wynikające z chiptuningu
  1. Przyspieszone zużycie silnika
  2. Przyspieszone zużycie skrzyni biegów
  3. Przyspieszone zużycie turbiny/kompresora
  4. Przyspieszone zużycie układu paliwowo- wtryskowego
  5. Przyspieszone zużycie elementów zawieszenia i układu hamulcowego
  6. Przyspieszone zużycie sprzęgła, koła zamachowego i innych elementów układu przeniesienia napędu
  7. Przyspieszone zużycie opon.
  • Uwagi  -  jak użytkować samochód po chiptuningu
  1. Wymieniać olej i filtr oleju nie rzadziej niż co 10tyś km.
  2. Wymieniać filtr powietrza nie rzadziej niż co drugą wymianę oleju.
  3. Wymieniać filtr paliwa nie rzadziej niż co trzecią wymianę oleju.
  4. Zanim olej osiągnie temperaturę ok. 90C nie należy eksploatować pojazdu wkręcając silnik na obroty wyższe niż 2/3 obrotów maksymalnych.
  5. Przed zgaszeniem silnika odczekać ok. 60 sekund, do momentu obniżenia temperatury na turbinie.
  6. W celu zminimalizowania uszkodzeni układu napędowego i układu przeniesienia napędu nie należy dynamicznie eksploatować samochodu przy zbyt niskich prędkościach obrotowych silnika.

    UWAGA! Po stronie klienta leży poinformowanie nas o wszelkich nieprawidłowościach, zamontowanych częściach z innych modeli, częściach nie seryjnych, czy nie oryginalnych, jak również o tym, że w samochodzie jest nieoryginalne oprogramowanie. W sytuacji, gdy klient nas nie poinformuje o w.w zmianach, a spowodują one awarię samochodu bezpośrednio lub pośrednio to klient jest w pełni za nią odpowiedzialny. Wszystkie modyfikacje i zmiany muszą zostać wpisane do zlecenia wypisywanego przed wykonaniem usługi podniesienia mocy(chiptuningu), czy innej.

Zagrożenia związane z pomiarami i pracami na hamowni?

  1. Szybkie zużycie opon
  2. Wystrzał/pęknięcie opony, a w jego wyniku:
    • uszkodzenie felgi
    • uszkodzenie samochodu
    • inne uszkodzenia
  3. Zerwanie pasa trzymającego samochód, a w jego wyniku:
    • wywrócenie i uszkodzenie samochodu
    • uderzenie samochodu w ścianę i jego uszkodzenie
    • uderzenie i uszkodzenie samochodu pasem/klamrą mocującą itp.
    • inne uszkodzenia
  4. Wystąpienie błędów i usterek w układzie ESP/ABS i innych, wymagające w celu ich usunięcia użycia specjalistycznego sprzętu dostępnego np. tylko w ASO
  5. Uszkodzenia samochodu spowodowane silnym strumieniem powietrza, generowanym przez wentylator hamowni.
  6. Uszkodzenie układu napędowego(np. silnik, turbina), wtryskowego(np. pompa wysokiego ciśnienia, wtryski), przeniesienia napędu(np. sprzęgło) i innych.

Proszę pamiętać, że jeśli wystąpi jakaś awaria, czy usterka to lepiej że stało się to na hamowni, a nie w czasie np. rodzinnego wyjazdu. W naszej branży mówimy, że jeśli samochód nie przeżył pomiarów na hamowni, to znaczy że był w bardzo złym stanie i to była tylko kwestia czasu kiedy się coś wydarzy. Na hamowni układ napędowy może być w pewnych przypadkach obciążony mocniej niż ma to miejsce przy spokojnej jeździe na drodze, a w takich właśnie warunkach mogą wyjść ukryte usterki, czy wady. Statystycznie awarie zdążają się raz na kilkaset samochodów, więc jest to margines, a najczęstsze z nich to uszkodzenia opon. W sytuacji, gdy nastąpi awaria, to pomagamy klientowi w ewentualnej organizacji lawety, czy innej pomocy jaką w danej chwili będziemy w stanie udzielić. Gdy usterka powstanie z naszej winy, to uruchamiamy możliwość naprawy samochodu w ramach naszej polisy. Przykładem takiej sytuacji może być np. niedopięcie pasa, a w jego wyniku zerwanie samochodu z rolek i jego uszkodzenie.

Czy wydruk wyników pomiarów na hamowni może być podstawą czynności prawnych itp.

UWAGA! Wyniki pomiarów na hamowni rolkowej nie mogą być traktowane jako dokument stanowiący podstawę do np. roszczenia gwarancyjnego względem producenta samochodu, co jest związane z tym iż w Polsce stanowiska rolkowe do pomiarów mocy i momentu obrotowego nie podlegają homologacji i certyfikacji wynikającej z rozporządzeń odpowiedniego ministra, czy innych organów państwowych. W sytuacji, gdy twój samochód pokaże mniejsza moc niż deklarowana przez producenta musiałbyś dokonać pomiarów na hamowni silnikowej w warunkach laboratoryjnych i zgodnie z wszystkimi normami producenta samochodu, czy wynikającymi z odpowiednich przepisów. Najlepiej na stanowisku, służącym do homologacji silników spalinowych.

Czy można chipować samochód z dużym przebiegiem?

Liczy się stan techniczny, a nie to czy samochód przejechał 150tyś czy 250tys km-ów. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdzie auto ze wskazaniem licznika np. 50tyś km wypadało gorzej niż identyczne ze wskazaniem licznika o większym o 100tys km-ów. Nie chipujemy diesli starszych niż 13 lat i benzyn starszych niż 10 lat.

Czy wykonujecie bardziej zaawansowany tuning?

Oczywiście że tak, zwłaszcza w przypadku samochodów VW, Audi, Seat, Skoda, BMW, Opel, Saab... W wielu przypadkach mamy gotowe "pakiety mocy", idealnie dobrane i wielokrotnie przetestowane setupy tuningu.

Ile trwa usługa?

Nie umawiamy klientów na godziny. Każdy samochód, bez względu na to jaka usługa będzie w nim wykonywana prosimy dostarczyć pomiędzy 7:00, a 7:30. Czas operacyjny to jeden dzień roboczy, tak więc auto będzie gotowe do odbioru o ok 14:30-15:00. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów czas operacyjny może trwać kilka dni. Klientów, którzy chcą wykonać pomiary na hamowni umawiamy tylko z rana, ni ma możliwości umówienia się na inna godzinę. W niektórych przypadkach wystarczy nam kilka godzin, a jeśli wystąpi jakaś awaria(np. usterka sterownika) to cała operacja może się przedłużyć do kilku dni. Przy programowaniu ECU zawsze może się coś wydarzyć zupełnie niezależnego od nas, na co nie mamy wpływu ale na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Może również się zdarzyć, że auta nie da się zmodyfikować bo np. jest w nim nowszy tym sterownika, czy procesor w sterowniku silnika do którego nie ma dostępu. Nie jest to zależne od nas i zdarza się niezwykle rzadko ale może tak być, że niestety Twojego auta, pomimo najszczerszych chęci nie zrobimy.

Ile kosztuje chiptuning?

Cena chiptuningu w głównej mierze zależy od rodzaju sterownika silnika(ECU). Im samochód jest nowszy, tym bardziej zaawansowana jednostka sterując kontroluje prace silnika i układu wtryskowego, co wiąże się z tym że do przeprogramowania takiego komputera musimy posługiwać się nowocześniejszymi i droższymi programatorami. Ceny profesjonalnej modyfikacji, a więc z diagnostyką i pomiarami na hamowni stacjonarnej(niezbędnej do chiptuningu) zaczynają się od 1000zł.

Ile kosztuje pomiar na hamowni?

Ceny pomiarów na hamowni wyglądają następująco:

1. Napęd na jedną oś do 200KM - 200zł
2. Napęd na jedną oś od 201KM do 300KM - 250zł
3. Napęd na jedną oś od 301KM do 400KM - 300zł
4. 4x4 do 200KM - 250zł
5. 4x4 od 201KM do 300KM - 300zł
6. 4x4 od 301KM do 400KM - 350zł
W każdej opcji wszystko powyżej 400KM - ceny indywidualne

Czy udzielacie gwarancji na chiptuning?

Gwarantujemy najwyższą jakość usług oraz to, że będziesz zadowolny z wizyty w naszym serwisie, natomiast nie udzielamy gwarancji na samochód, czy jego poszczególne elementy/części. Dokładamy wszelkich starań żeby nasz program był zrobiony prawidłowo, czyli że nie będzie generował żadnych błędów, czy problemów natury elektronicznej, a jeśli się takie pojawią i ich przyczyną będzie modyfikacja, to bezpłanie dokonamy korekty programu. Jednym z takich problemów, które nie zawsze wychodzą na hamowni są błędy związane z kalkulacją momentu obrotowego - tłumacząc to w bardzo prosty i łopatologiczny sposób można powiedzieć, że algorytm procesora kontroluje moment obrotowy jaki generuje silnik i jeśli zostanie on przekroczony względem zapisanej(często w bardzo zawiły sposób) wartości to ECU generuje błędy związane z tym faktem. Czasami są to błędy mówiące bezpośrednio o kalkulacji momentu obrotowego, czasami są to sporadyczne utraty mocy, a innym razem błędy związane z kalibracją modułu, czy nieprawidłowym kodowaniem,. Wszystko zależy od konkretnej marki/modelu/silnika/rocznika. W wielu przypadkach mamy już gotowe patenty na rozwiązanie tego problemu i wykonujemy to już na etapie strojenia samochodu ale zdarzają się sytuacje, gdzie pomimo odpowiedniej modyfikacji problem się pojawia, bo w danej wersji softwarowej trzeba go rozwiązać w inny sposób. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji prosimy aby klient dostarczył nam samochód w celu korekty programu. 
Oprócz w.w ewentualnych nieprawidłowości mogą pojawić się błędy nie związane bezpośrednio z modyfikacją ale na pojawienie się których miała ona wpływ pośredni. Przykłady takich usterek i sposoby(podpowiedzi) ich rozwiązania:
1. Błędy związane z układem paliwowym
a) Ciśnienie na listwie paliwowej jest zbyt wysokie, przyczyny:
- nieprawidłowo działający regulator paliwa - rozwiązaniem jest wymiana regulatora
- nieprawidłowo działający czujnik ciśnienia paliwa na szynie CR - rozwiązaniem jest wymiana czujnika
- zbyt mocny program - rozwiązaniem jest korekta programu
b) Ciśnienie paliwa zbyt niskie
- nieprawidłowo działający regulator paliwa - rozwiązaniem jest wymiana regulatora
- nieprawidłowo działający czujnik ciśnienia paliwa na szynie CR - rozwiązaniem jest wymiana czujnika
- zapchany lub źle działający filtr paliwa - rozwiązaniem jest jego wymiana TYLKO na oryginał
2. Błędy związane z układem powietrznym
a) Za wysokie ciśnienie doładowania 
- nieprawidłowo działająca geometria - rozwiązaniem może być jej wyczyszczenie, należy jednak pamiętać, że po czyszczeniu i nieprawidłowym złożeniu elementów turbiny może ona pracować jeszcze gorzej
- uszkodzona turbina  - w tym przypadku należy wymienić turbinę na nową
- uszkodzony układ sterowania ciśnieniem doładowania(wężyki, czujniki, elektrozawory) - sprawdzić i wymienić uszkodzone elementy
- problem z limiterem doładowania ustawionym w programie - rozwiązaniem jest korekta programu
b) Za niskie ciśnienie doładowania - nieprawidłowo działająca geometria - rozwiązaniem może być jej wyczyszczenie, należy jednak pamiętać, że po czyszczeniu i nieprawidłowym złożeniu elementów turbiny może ona pracować jeszcze gorzej
- uszkodzona turbina  - w tym przypadku należy wymienić turbinę na nową
- uszkodzony układ sterowania ciśnięciem doładowania(wężyki, czujniki, elektrozawory) - sprawdzić i wymienić uszkodzone elementy
- problem z limiterem doładowania ustawionym w programie - rozwiązaniem jest korekta programu

W każdym z przypadków problem może leżeć w programie ale w 99% przypadków jest to związane tylko z tym, że samochód nie jest do końca sprawny - to że pracuje i działa prawidłowo na seryjnych nastawach nie jest gwarancją jego pełnej sprawności. Wiele komponentów jest jeszcze na tyle sprawna, że na seryjnych nastawach  nie generuje błędów, czy serwisowych trybów pracy ale już po podniesieniu parametrów takich jak boost, czy cieśninie paliwa komponenty te działają poza zakresem swojej pracy, czy ich regulacji. W takich przypadkach zalecamy powrót do serii i naprawę samochodu. Zmniejszanie mocy/momentu, czy inne korekty programu w takich sytuacjach są strata czasu, ponieważ bez naprawy auta nie zrobi się nic sensownego. Tego typu niuanse nie wychodzą na hamowni, czy na krótkiej jeździe testowej tylko po kilkudziesięciu, czy kilkuset kilometrach. Jeśli wyjdą podczas strojenia na hamowni, to modyfikacji nie wykonujemy i klient płaci tylko za pomiary. Natomiast jeśli nieprawidłowości wyjdą później i są one związane z tym że auto jest niesprawne to klient może naprawić auto be z powrotu do serii lub na seryjnych nastawach. Diagnostyka sprawdzająca, czy wgranie oryginalnego programu jest płatne ale w niektórych przypadkach może być darmowe. Jeśli rozwiązaniem może być korekta programu to ją oczywiście bezpłatnie wykonujemy w ramach gwarancji.